Bir Devrin Sonu: Alexa Kapanıyor

Alexa Kapanıyor

İnternet adreslerinin ziyaretçi sayısı ve trafik kaynağı hakkında bilgi veren Alexa.com, 1996 yılından bu yana hizmetlerini sürdürüyordu. Amazon’un sahip olduğu şirket için bugün hiç beklenmeyen bir açıklama geldi: Alexa.com 1 Mayıs 2022’de faaliyetlerini sonlandırıyor.

Açıklama şu şekilde geldi:

Sevenleri olarak hiç beklenmedik bu gelişmeyi açıkçası üzüntüyle karşılıyoruz. 😔

“Alexa Internet’i bundan 25 yıl önce kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yıllarca çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kapatmak gibi oldukça zor bir karar aldık. İçerik araştırması, anahtar kelime araştırması, rekabet analizi ve daha fazlası için bizi tercih etmenizden dolayı teşekkür ederiz.”

Size hizmet vermek, bizim için gurur vericiydi.
İçtenlikle teşekkür ederiz,
Alexa.com Ekibi “

Alexa.com gibi ona direkt benzer veya alternatifi olabilecek bir web sitesi şu anlık mevcut değil ama işinize yarayabilecek bazı web siteleri.

Alexa.com Benzeri Web Siteleri

 • SimilarWeb
  SimilarWeb, bir sitenin ne tür trafik aldığını tahmin için kullanışlı bir araç. Top Website Rankings page isimli sayfada, en yüksek rank alan sayfaları kategoriler ve ülkelere göre görebilirsiniz. 
 • Quantcast
  Belki de en net tahminlerde bulunan sitelerden olan Quantcast, gayet iyi bir araç. Ancak bazı handikapları var. Kullandığı veriler Alexa veya SimilarWeb gibi büyük sitelere göre sınırlı ve bazen siteden siteye değişen bir netlik derecesi var. 
 • SitePrice
  SitePrice aslında bir değerleme sitesi, trafik tahmin sitesi değil. Ancak bir sitenin değerini ölçerken trafik önemli bir değişken. Sitedeki istatistiklere bakarken, tahmini trafikten günlük tekil kullanıcıya, kazanç istatistiklerine dek tahminleri görebilirsiniz.
 • StatChest
  StatChest de esas amacı değerleme olan bir site. Basit ve çok kullanışlı. İlginç olan ise StatChest’teki sayısal değerler SitePrice’ınkilerle pek örtüşmüyor. StatChest, değerleri neye göre belirliyor, kimse bilmiyor. 
 • Traffic Estimate
  Traffic Estimate, site tasarımı açısından pek de zengin bir görünüme sahip değil ancak, işini iyi yapıyor! Tahmin grafikleri, sitelerin geçmiş yıllardaki trafik örüntülerini gözler önüne seriyor ve geçmiş 30 günün nümerik değerlerini gösteriyor!
 • SEMRush
  SEMRush, ilk olarak bir SEO aracı. Ancak, sıradan bir kullanıcı olarak bir sitenin ne tür bir arama trafiği aldığını görebilirsiniz. SEMRush size kesin trafik sayılarını vermez ama SimilarWeb ve Quantcast ile kullandığınızda gayet olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 
Kaynak: https://www.webtekno.com/sosyal-medya-uzmanlarinin-bile-kullandigi-sitelerin-trafigini-takip-eden-6-web-sitesi-h24598.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir